Çalıştay: Türkiye-Moğolistan İlişkileri

BİLGESAM
31 Mayıs 2013
A- A A+

Moğolistan’ın önde gelen araştırma merkezlerinden biri olan Moğolistan Milli Güvenlik Kurulu Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nden (Institute for Strategic Studies-ISS) gelen heyet, 23 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi ve BİLGESAM ile “Türkiye-Moğolistan İlişkileri” çalıştayı düzenlemiştir.


Moğolistan heyetinde ISS Başkanı Damba GANBAT ile beraber ISS Rusya ve Orta Asya Çalışmaları Merkezi Şefi ERDENETSOGT, ISS uzmanları yer almıştır. Düzenlenen çalıştaya T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Bülent ARAS ile beraber Marmara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Esra HATİPOĞLU ve Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Emre İŞERİ katılmıştır. Çalıştayda Bilge Adamlar Kurulu Başkanı E. Oramiral Salim DERVİŞOĞLU ile beraber BİLGESAM Başkanı Doç. Dr. Atilla SANDIKLI, BİLGESAM Araştırma Direktörü Fatih ÖZBAY, BİLGESAM Araştırma Koordinatörleri Orhan DEDE ve Hasan ÖZTÜRK’ün yanı sıra BİLGESAM Araştırma Asistanları Selim VATANDAŞ ile Ömer Faruk TÜRK yer almıştır.


Çalıştay programı, Doç. Dr. Esra HATİPOĞLU’nun ve ISS Rusya ve Orta Asya Araştırmaları Merkezi Şefi sayın ERDENETSOGT’un Orta Asya hakkındaki değerlendirmelerini sunmalarıyla başlamıştır. Ardından Yrd. Doç. Dr. Emre İŞERİ Moğolistan-Türkiye ilişkilerini anlatan sunum yapmıştır. Hemen akabinde konuk ISS Başkanı Damba GANBAT, Moğolistan’ın jeopolitik konumunu değerlendirdikten sonra ülkede geliştirilen “üçüncü komşuluk stratejisi” kapsamında Moğolistan’ın Türkiye ile ilişkilerini daha da derinleştirmek istediğini belirtmiştir. Programın devamında karşılıklı sorulan sorular ile beraber fikir alış-verişinde bulunulmuş ve ticari, politik, sosyokültürel ve bilimsel ilişkilerin hem iki ülke hem de iki düşünce kuruluşu arasında canlı tutulmasında mutabık kalınmıştır.


Back to Top