6. Bilge Adamlar Kurulu Toplantısı: Nano Teknoloji, Nano Teknolojilerin Toplum ve Ekonomi Dinamiklerine Etkisi ve Cumhuriyet’in Ortadoğu Politikası

Bilge Adamlar Kurulu
05 Şubat 2010
A- A A+

6. Bilge Adamlar Kurulu Toplantısı 5 Şubat 2010 Cuma günü İstanbul Sheraton Maslak Otel’de yapılmıştır. "Nano Teknoloji" , "Nano Teknolojilerin Toplum ve Ekonomi Dinamiklerine Etkisi" ve "Cumhuriyet’in Ortadoğu Politikası" Bilge Adamlar Kurulu tarafından değerlendirilmiştir. Toplantıya, Bilge Adamlar Kurulu Üyeleri E. Oramiral Salim DERVİŞOĞLU, Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami SELÇUK, E. Bakan/Büyükelçi İlter TÜRKMEN, E. Bakan/Vali Kutlu AKTAŞ, E. Büyükelçi Özdem SANBERK, E. Büyükelçi Sönmez KÖKSAL, E. Büyükelçi Güner ÖZTEK, E. Koramiral Sabahattin ERGİN, E. Orgeneral Oktar ATAMAN, Prof. Dr. Ali KARAOSMANOĞLU, Prof. Dr. Çelik KURTOĞLU, Prof. Dr. İlter TURAN ve Prof. Dr. Orhan GÜVENEN; BİLGESAM İcra Kurulu Üyeleri Dr. Atilla SANDIKLI, M. Sadi BİLGİÇ, Prof. Dr. M. Oktay ALNIAK ve Prof. Dr. Hasret ÇOMAK katılmıştır.


Toplantının birinci bölümünde konuk konuşmacı Prof. Dr. Salim Çıracı tarafından "Nano Teknoloji" sunumunu Bilge Adamlar Kurulu üyelerine takdim etti. Sunum sonrasında Bilge Adamlar Kurulu tarafından Nano Teknoloji ve bu teknolojinin Dünya ve Türkiye açısından önemi tartışılmıştır. İlk sunumu müteakiben Prof. Dr. Orhan Güvenen "Nano Teknolojilerin Toplum ve Ekonomi Dinamiklerine Etkisi" hakkında Bilge Adamlar Kurulu’nu bilgilendirmiştir.


İkinci Bölümde ise, E. Bakan/Büyükelçi İlter Türkmen tarafından kaleme alınan "Türkiye Cumhuriyeti’nin Ortadoğu Politikası" isimli metin Bilge Adamlar Kurulu üyeleri tarafından müzakere edilmiş; oturum sonrasında bu metnin BİLGESAM yayınları olarak yayınlanmasına karar verilmiştir.


Toplantı sonunda gelecek toplantı konusunun "Cumhuriyetimiz ve Demokrasi" olması kararlaştırılmıştır. Prof. Dr. Sami Selçuk tarafından hazırlanacak rapor 7. Bilge Adamlar Kurulu toplantısında görüşülecektir.

Prof. Dr. Salim ÇIRACI'nın "NANOTEKNOLOJİ: BEKLENEN SANAYİ DEVRİMİ" isimli yazısını okumak için tıklayınız.

 

Prof. Dr. Salim ÇIRACI'nın "NANOTEKNOLOJİ" başlıklı takdimi için tıklayınız.

 

Prof. Dr. Orhan GÜVENEN'in "NANOTEKNOLOJİLERİN TOPLUM VE EKONOMİ DİNAMİKLERİNE ETKİSİ" başlıklı takdimi için tıklayınız.

 
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top