2. Bilge Adamlar Kurulu Toplantısı: Türkiye'nin Vizyonu

Bilge Adamlar Kurulu
18 Kasım 2008
A- A A+

BİLGESAM Bilge Adamlar Kurulu’nun ikinci toplantısı 14 Kasım 2008 tarihinde Swiss Otel’de yapıldı. Toplantıya, Bilge Adamlar Kurulu üyeleri E. Büyükelçi/Bakan İlter TÜRKMEN, E. Bakan/Vali Kutlu AKTAŞ, E.Oramiral Salim DERVİŞOĞLU, E. Koramiral Sabahattin ERGİN, Onursal Yargıtay Başkanı Prof. Dr. Sami SELÇUK, E.Büyükelçi Özdem SANBERK, E.Büyükelçi Sönmez KÖKSAL, E. Büyükelçi Yaman BAŞKUT, E. Büyükelçi Güner ÖZTEK, Prof.Dr. Ali KARAOSMANOĞLU, Prof.Dr. Ersin ONULDURAN, Prof. Dr. Orhan GÜVENEN, Prof.Dr. Çelik KURTOĞLU;

 

 

BİLGESAM İcra Kurulu Üyeleri E. General Prof. Dr. Oktay ALNIAK, Prof.Dr. Hasret ÇOMAK, Dr. Atilla SANDIKLI, E. Kur. Alb. Sadi BİLGİÇ katıldılar.

 

 

Toplantı BİLGESAM Başkanı Dr. Atilla SANDIKLI’nın açılış konuşmasıyla başladı. Dr. Atilla SANDIKLI kurulun ilk toplantısında görüşülen konuları ve alınan kararları hatırlattıktan sonra bu kararlar doğrultusunda gerçekleştirilen BİLGESAM’ın faaliyetleri hakkında kurul üyelerine bilgi verdi. Açılış konuşmasından sonra toplantının gündem maddelerine geçildi. İlk toplantıda alınan karar gereği hazırlanan “policy paper” taslağı üzerinde kurul üyeleri söz alarak görüşlerini açıkladılar. Belirtilen görüşler doğrultusunda taslağın daha da geliştirilmesine karar verildi. Ayrıca, policy paper taslağının Bilge Adamlar Kurulu’nun çalışmalarında esas teşkil edecek temel metin olması kabul edildi.

 

 

E. Bakan/ E. Büyükelçi İlter TÜRKMEN tarafından dünya’daki ve bölgedeki gelişmeleri değerlendiren ve Türkiye’nin hızla gelişmesinin önündeki kronikleşmiş kilitlenmeleri ortaya koyarak yeni açılımlar sunacak 6-7 sayfalık bir belge hazırlanmasına ve müteakip toplantıda basına açıklanmasına karar verildi. Belgenin hazırlanması konusunda katkıda bulunmaları amacıyla alanlarındaki uzmanlıkları dikkate alınarak Onursal Yargıtay Başkanı Prof. Dr. Sami SELÇUK, E.Büyükelçi Sönmez KÖKSAL, E.Büyükelçi Özdem SANBERK, Prof. Dr. Çelik KURTOĞLU, Prof. Dr. Hasret ÇOMAK, Dr. Atilla SANDIKLI ve E. Kur. Alb. Sadi BİLGİǒin içerisinde bulunacağı bir çalışma grubu görevlendirildi.

 

 

Toplantıya verilen öğle yemeği arasında katılımcılar görüşmelerini Swiss Otel’in muhteşem Boğaz manzaralı “Gaja” restoranında da devam ettirdiler.

 

 

Toplantının öğleden sonraki kısmında güncel konular ele alındı. Bu bağlamda ilk olarak küresel ekonomik kriz değerlendirildi. Prof. Dr. Çelik KURTOĞLU ve Prof. Dr. Orhan GÜVENEN krizin sebepleri ve muhtemel sonuçlarını kapsamlı bir şekilde ortaya koyarak Türkiye’ye etkilerinin neler olabileceğini ve neler yapılması gerektiğini açıkladılar. İkinci olarak, son dönemde sık sık gündeme gelen yeni anayasa konusu üzerinde konuşuldu. Konunun uzmanı Onursal Yargıtay Başkanı Prof. Dr. Sami SELÇUK tarafından yapılan yorumlar katılımcılar tarafından ilgiyle dinlendi.

 

 

Toplantının sonunda müteakip toplantı tarihi ve yapılması gereken hazırlıklar belirlendi. Gelecek toplantının Ocak 2009’da yapılmasına karar verildi. Katılımcılara BİLGESAM’ın hazırlattığı raporlar ve raporların yer aldığı kitap dağıtıldı.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top