Modern Orta Doğu Siyasi Tarihi

BİLGESAM
10 Mayıs 2018
A- A A+

Fiyatı: 22,50
Liste Fiyatı: 30,00


Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde baş gösteren halk hareketleri Türkiye kamuoyu tarafından da yakından takip edildi. Olayların Orta Doğu’da diğer ülkelere sıçraması, rejimlerin değişmesi, iç savaşların çıkması gibi gelişmeler Türkiye kamuoyunun dikkatini bir kere daha bölgeye odakladı. Orta Doğu’daki ülkelerin ve halkların geleceğini çarpıcı şekilde etkileyen böylesi bir sürecin başlaması haklı şekilde birçok kişinin zihninde benzer bir soruyu tetikledi: Bölge ülkeleri bugüne nasıl geldi?
 
Orta Doğu ülkelerinin tarihi üzerine yazılmış ciltlerce eser zaten mevcut. Bölge üzerine uzmanlaşmak isteyenler için eşsiz birer kaynak olan söz konusu kitaplar ülke tarihini veya o ülke tarihinde bir dönemi oldukça kapsamlı biçimde incelemekte. Ancak, bu ülkelerin modern dönem tarihlerini, günümüze nasıl gelindiğini ana hatlarıyla anlatan eserler ise oldukça az. Orta Doğu’daki nispeten küçük ve siyaseten etkisi az olan devletlere dair kaynaklar ise oldukça nadir.
 
Elinizdeki kitap işte bu eksikliği doldurmak üzere bir çabadır. Her bölüm bir Orta Doğu ülkesinin siyasi tarihini ana hatlarıyla ele almaktadır. Daha çok modern döneme odaklanan kitapta ülkelerin Osmanlı’dan ayrılışları ve sonrasında yaşanan siyasi gelişmeler ele alınmıştır.
Hiç şüphesiz bir ülke tarihinde birçok gelişme olmuştur ve bunlar bir şekilde o ülke siyasi tarihi için önemlidir. Bir taraftan ülkelerin siyasi tarihlerini anlatırken diğer taraftan metni fazla uzatmama adına yazarlar tarihlerini yazdıkları ülkenin siyasi tarihindeki önemli gelişmelere  kısa da olsa değindiler. Akademisyenlerin yanı sıra kitaptan üniversite öğrencileri, gazeteciler, bürokratlar, özel sektör çalışanları ve Orta Doğu siyasetine ve tarihine ilgi duyan herkesin istifade edeceğini umuyoruz.
gizle

Editor:                Hasan Öztürk
Yayın Tarihi       2016-09-27
ISBN                  6059963220
Baskı Sayısı     1. Baskı
Dil                      TÜRKÇE
Sayfa Sayısı     438
Cilt Tipi             Karton Kapak
Kağıt Cinsi       Kitap Kağıdı
Boyut                16 x 23 cm

Back to Top