Fransa 2012 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri: 2. Tura Doğru

Ayşim PARLAKYILDIZ
05 Mayıs 2012
A- A A+

Fransa’da iki turlu gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda Sosyalist Parti (PS) lideri François Hollande toplam oyların %28,6’sını alarak yarışı önde tamamlarken, Sarkozy’nin oy oranı %27’de kalmıştır. Aşırı sağcı seçmenin oylarını kaybeden Sarkozy, Fransa’da son 50 yıl içinde görevdeyken seçime girip birinci turu kazanamayan ilk cumhurbaşkanı olmuştur.

 

Yaklaşık 45 milyon seçmenin bulunduğu Fransa’da katılım oranının %80’i bulduğu ilk tur seçimlerin ardından dikkatler, 6 Mayıs Pazar günü Hollande ile Sarkozy arasında geçecek ikinci tur seçimlerine yoğunlaşmıştır.

 

İlk tur seçim sonuçlarının Fransız siyaseti açısından en önemli yönü, Avrupa genelindeki ırkçı partilerin yükselişiyle birlikte Fransa’da güçlenen Ulusal Cephe Partisi’nin (FN) başarısı olmuştur. Ulusal Cephe Partisi, Sarkozy’nin hedeflediği aşırıcı sağcı oyların büyük çoğunluğunu toplayarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en çok oy alan üçüncü parti olmuştur. Marine Le Pen’in lideri olduğu aşırı sağ Ulusal Cephe Partisi %17,9 oranında oy alarak tarihinin en yüksek halk desteğini elde etmiştir. İslam ve göçmen karşıtı çizgide siyaset yapan Le Pen, oy artışını sürdürerek Haziran ayında düzenlenecek meclis seçimlerinde ana muhalefet partisi olmayı hedeflemektedir.

 

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri en önemli siyasi süreci oluşturur. Beşinci Cumhuriyet zamanında 1962 tarihli anayasa değişikliğinden beri, cumhurbaşkanı doğrudan genel oylamayla seçilmektedir. Bununla beraber, üçüncü cumhuriyet döneminde getirilmiş olan 7 yıllık başkanlık dönemi yerine cumhurbaşkanının görev süresi, yenilenebilir olarak 5 yıla indirilmiştir. Seçim; iki turlu, (her partiden) tek adaylı ve çoğunluk esasına dayalı olarak gerçekleştirilmektedir. İlk turda seçilme, toplam oyların çoğunluğunu elde etmeye bağlıdır. En çok oy alan iki aday ikinci tura kalır. İkinci turda ise oyların çoğunluğunu toplayan aday cumhurbaşkanı seçilir.(1)

 

Siyasi Partilerin Aday Belirleme Süreci

Sarkozy’nin partisi Halk Hareketi Birliği (UMP), Mart 2011’de gerçekleştirilen ve iktidar için “güven oylaması” olarak değerlendirilen bölge meclisi seçimlerinde hezimete uğramıştır. UMP bu seçimlerle birlikte merkez sağ parti olma özelliğini de yitirmeye başlamıştır. Sarkozy seçimlerin hemen sonrasında kabine değişikliğine gitmiş, ancak bu sefer de parti içi desteğini kaybetme aşamasına gelmiştir. Bu dönemdeki kamuoyu yoklamaları; Fransız halkının 2012 seçimlerinde aday olarak artık Nicolas Sarkozy’yi görmek istemediğini ortaya koymuştur. Anketler Fransızların Sarkozy yerine Başbakan François Fillon’u, dönemin IMF (Uluslararası Para Fonu) Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ı veya Sosyalist Parti Genel Sekreteri Martine Aubry’yi görmek istediğine işaret etmiştir.

 

Fransa’da yerel seçimler cumhurbaşkanlığı seçimleri için ön hazırlık olarak nitelendirilmektedir. 2011 yılında Fransız halkı yerel seçimlerin ilk turu için 20 Mart, ikinci turu için ise 27 Mart tarihinde sandık başına gitmişti. Bu seçimlerin galibi ise Sosyalist Parti olmuştu. Seçmenlerin %53’ünün sandık başına gitmediği yerel seçimlerin ikinci turunda ise Sosyalist Parti %36, iktidardaki Halk Hareketi Birliği %18,6 ve aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi ise %11,1 oy almıştı. Bu durum 2012 seçimleri öncesinde Sarkozy’ye ciddi bir uyarı olarak değerlendirilmiştir.(2)

 

Fransa’da güvenilir bir kurum olarak tanınan CSA kamuoyu araştırma merkezinin yoklamasına göre, 2012 yılında yapılacak seçimde aday olması halinde seçimi Strauss-Kahn’ın kazanabileceği tespit edilmişti. (3) Sarkozy ve Strauss-Kahn’ın ikinci tura kalma olasılığı dikkate alındığında ise Kahn’ın oyların %52’sini, Sarkozy’nin ise %48’ini alabileceği tahmin edilmekteydi.(4) Sol partilerin Kahn yerine Martine Aubry’yi aday göstermesi halinde ise Sarkozy’nin % 52 oranında oy toplayarak yarışı önde bitirme şansının doğacağı belirtilmekteydi.(5) Eski başbakanlardan Dominique Villepin’in adaylığı konusunda; Villepin’in eski sözcüsü Marie-Anne Montchamp kendisiyle yapılan bir röportajda Villepin’in 2012 seçimlerinde aday olup olmayacağı sorusuna net bir cevap vermemişti. Villepin, daha sonra cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıkladı ise de yeterli sayıda imza toplayamadığı için yarıştan çekilmek zorunda kalmıştır.(6)

 

Nitekim ne IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, ne Dominique Villepin, ne de Sosyalist Parti Genel Sekreteri Martine Aubry 22 Nisan ve 6 Mayıs 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan seçimlere aday olarak iştirak edebildi. Siyasi partilerin aday belirleme sürecinde; Sosyalist Parti (PS), %56,57’lik oy oranı ile rakibi Martine Aubry’nin önüne geçen François Hollande’ı, Halk Hareketi Birliği Partisi aday olarak Nicolas Sarkozy’yi, Ulusal Cephe Partisi ise parti liderliğini babası Jean Marie Le Pen’den devralan Marine Le Pen’i aday olarak göstermiştir. Fransa’da seçimler için aday olma süresi ise 17 Mart 2012 tarihinde sona ermiştir.

 

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerine 1965 yılında altı, 1969 yılında yedi, 1988 ve 1995 yıllarında dokuz, 1974 ve 2007 yıllarında oniki, 2002 yılında ise onaltı aday ile girmiştir.(7) Fransa, bu yılki seçimlere on aday ile girmiştir. Adaylıkları 19 Mart 2012 tarihinde Fransa Anayasa Mahkemesi tarafından resmen onaylanan on aday şu şekildedir:

1- Nathalie Artaud - Troçkist İşçi Mücadelesi Partisi’nin (LO)

2- François Bayrou - Merkez Sağ Demokratik Parti’nin (MoDEM)

3- Jacques Cheminade - Dayanışma ve İlerleme Partisi’nin (SP)

4- Nicolas Dupont-Aignan - Cumhuriyet Ayağa Kalk Partisi (DR)

5- François Hollande - Sosyalist Parti (PS)

6- Eva Joly - Yeşiller Partisi (LES VERTS)

7- Jean-Luc Mélenchon - Sol Cephe Partisi (FG)

8- Marine Le Pen - Ulusal Cephe Partisi (FN)

9- Philippe Poutou - Yeni Antikapitalist Parti (NPA)

10- Nicolas Sarkozy - Halk Hareketi Birliği Partisi (UMP)

 

Seçim Yarışında İlk Sırada Yer Alan Üç Aday ve Vaatleri

Seçimi önde tamamlayan üç aday sırasıyla François Hollande, Nicolas Sarkozy ve Marine Le Pen olmuştur. Fransa’da, ülke çapındaki işsizlik kaygıları ve Euro bölgesinde yaşanan kriz nedeniyle 2012 cumhurbaşkanlığı seçim kampanyaları geçmiş yıllara oranla sönük geçmiştir. Bu durumun, seçime katılan adayların söylemlerine ve vaatlerine de yansıdığı gözlemlenmiştir.

 

François Hollande

1954 yılında Rouen’de doğan François Hollande, Fransa’nın devlet adamı yetiştiren saygın okulu ENA’dan dereceyle mezun olmuştur. Daha sonra, 2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacak olan Ségolène Royal ile okul yıllarında tanışmıştır. Hollande, Royal ile 30 yılı aşkın bir beraberlik yaşamıştır. 1979’da François Mitterrand’ın yönetimindeki Sosyalist Parti’ye üye olan Hollande, Mitterand’ın iktidarda olduğu dönem boyunca hiçbir zaman bakanlık yapmamış, Elysee Sarayı’ndan Sayıştay’a kadar pek çok devlet kurumunda önemli görevler üstlenmiştir. 1988’de Corrèze’den adaylığını koyarak milletvekili seçilen François Hollande, 1992 yılında Sosyalist Parti (PS) Genel Başkan yardımcılığına, 1997 yılında Parti Genel Sekreterliği’ne getirilmiştir. 11 yıl boyunca partiyi yöneten Hollande; 2007 yılı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde eşi Ségolène Royal’in adaylığını koyması nedeniyle, seçimlere adaylığını koymamıştır. 2012 seçimlerine ise yeni bir imaj ile aday olmuştur.(8)

 

Hollande seçime hazırlık döneminde haftalık Paris Match dergisinin kendisiyle yaptığı bir röportajda “Angela Merkel’e söyleyeceğim ilk şey şu olacak: Geliyorum, birlikte çalışacağız.” demiş, kendisinden emin bir aday profili çizmiştir. (9)

 

Seçimlerin ikinci turunda çevrecilerin ve komünistlerin oylarını toplayacağına kesin gözüyle bakılan Sosyalist Parti (PS) lideri François Hollande; istihdam ve kalkınmaya yönelik adımların atılmadığını ve bu nedenle önceliğin “kesinti” yerine kalkınmaya verilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Avrupa’da borç krizine karşı yapılan malî anlaşmaların bu yüzden yetersiz kaldığını belirten Hollande konuyla ilgili olarak; “Ben kendi ülkemin çıkarlarını kurban etmeyeceğim. Eğer Avrupa bazı kararları almada aciz kalıyorsa, ben de sözkonusu anlaşmaların altına imzamı atmam. Bu kalkınma için çok önemli bir nokta.” demiştir. (10) François Hollande iktidara geldiği takdirde, Fransa’daki cari açığı düşürerek ülkenin kalkınmasına yönelik adımlar atacağını vaat etmiştir.

 

22 Ocak’ta programını açıkladığı Bourget mitinginde “Değişim, şimdi” sloganıyla seçim kampanyasını başlatan Hollande, ekonomik krizin çözümü için yatırım bankalarının birbirinden ayrılması ve uluslararası finans hareketlerinin vergilendirilmesi gibi finans dünyasını denetim altında tutacak olan bir dizi reform önermiştir. Gelir vergisi konusunda; iktidara geldiğinde zenginlerden daha fazla vergi alınmasını teklif edeceğini belirten Hollande, akaryakıt fiyatlarındaki artışı 3 ay durduracağını, katma değer vergisine Sarkozy’nin getirdiği artışı kaldıracağını ifade etmiştir. Eğitim alanında; beş yıl içerisinde 60 bin öğretmen kadrosu açacağını vaat etmiştir. Toplumsal alanda getireceği yenilikler arasında ise yerel seçimlerde yabancılara da seçme hakkı tanıyacağını ifade eden Hollande, uluslararası ilişkiler alanında son dönemde “Merkozy Planı” olarak adlandırılan yeni AB Anlaşması’nı tekrar masaya yatıracağını dile getirmiştir. Bütün bu vaatleri, Hollande’a seçmenin gözünde itibar kazandırmıştır. (11)

 

Nicolas Sarkozy

Macar göçmeni bir baba ve Selanik Yahudisi bir annenin ikinci çocuğu olarak 28 Ocak 1955’te Paris’te dünyaya gelen Nicolas Sarkozy, Paris’in lüks banliyölerinden Neuilly’de boşanmış bir ailenin çocuğu olarak büyümüştür. 1978’de Nanterre Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Politikaya, üniversite yıllarında atılan Nicolas Sarkozy, 1983 yılında Neuilly Belediye Başkanı olmuştur. Jacques Chirac ve Edouard Balladur’ün seçim kampanyalarında görev alan Sarkozy, ilk defa 1993 yılında Balladur Hükümeti’nde Bütçe Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev yapmıştır. 1995 yılı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde birbirine düşman olan Edouard Balladour ve Jacques Chirac arasından Balladur’ü tercih etmiş, fakat seçimleri Chirac kazanınca Sarkozy’nin 1999 yılına kadar iddiasız bir politika izlediği görülmüştür. Sarkozy, 2002 yılında Chirac’ın kurduğu hükümette Başbakanı olmayı planlamıştır ancak kabinede İçişleri Bakanı olarak görev yapmıştır. 2007 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koymuş, rakibi Ségolène Royal’i geçerek cumhurbaşkanı olmuştur.(12)

 

2007 yılından bu yana Fransa’nın 23. Cumhurbaşkanı sıfatıyla görev yapan ve görev süresi resmen 15 Mayıs 2012 tarihinde sona erecek olan Nicolas Sarkozy, 6 Mayıs 2012’deki ikinci tura rakibi François Hollande ile birlikte katılacaktır.

 

Halk Hareketi Birliği Partisi lideri Nicolas Sarkozy, 2007’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların %53’ünü alarak Fransa Cumhurbaşkanı olmuştu. Sarkozy’nin 2012 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de aynı performansı gösterip-gösteremeyeceği merak konusu olmuştur. Nitekim beş yıllık iktidarı boyunca 2007 seçimlerinde vaat ettiklerini yerine getiremeyen UMP adayı Sarkozy, bu seçimlere seçmenin gözünde değerini yitirmiş bir şekilde girmiştir. Nitekim Fransa’da alım gücünün düşmesi, işsizliğin artışı ve sosyal güvenlik sisteminin yeniden yapılandırılması gibi ekonomik ve toplumsal nedenler halkın Sarkozy’ye olan güveninin zayıflamasına yol açmıştır.

 

Sarkozy, seçim kampanyasını tıpkı 2007 seçimlerinde olduğu gibi aşırı sağcıların söylemlerini merkeze alma arzusuyla birlikte ulusalcı bir söylem üzerine inşa etmiştir. Seçimlere büyük bir özgüven ile girdiği görülen Sarkozy, seçim stratejisini “çok çalışan güçlü Fransa” yaklaşımıyla kurgulamış, ekonomik kriz karşısında Fransa’nın ayakta kalmasının ancak çalışmaya ve üretmeye dayanan bir anlayışla mümkün olduğunu vurgulamıştır. (13) Sarkozy, adaylığını açıkladıktan sonra uluslararası borsa işlemlerinin vergiye tâbi tutulmasını, 250’den fazla işçi çalıştıran şirketlere genç işçi alma zorunluluğunun getirilmesini ve ekonomik anlamda büyümenin gerçekleşmesi için şirketlerin işçi giderlerinde indirim sağlamasını teklif etmiştir.(14)

 

Marine Le Pen

Aşırı sağcı Jean Marie Le Pen’in kızı Marine Le Pen, 1968 yılında Neuilly-sur-Seine’de doğmuştur. Marine Le Pen, Hukuk fakültesinde okurken babasının partisi Ulusal Cephe’nin (Front National-FN) gençlik kollarında yer almıştır. Ulusal Cephe Partisi’nin adayı Marine Le Pen 16 Ocak 2011’de % 67 oyla babası Jean Marie Le Pen’in yerine geçerek bayrağı teslim almıştır. 43 yaşındaki Marine Le Pen, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilk kez aday olmuştur.(15)

 

Marine Le Pen; Fransa’nın referandum yoluyla halkın görüşü alınarak Euro para sisteminden çıkmasını, küçük ve orta ölçekli şirketlere kamu desteği verilmesini önermiştir. Le Pen, kaçak göçmen girişinin engellenmesi için Schengen sınırlarının kapatılmasını önererek bu sayede yılda 200 bin olan yasal göçmen sayısının yılda 10 bine indirilebileceğini belirtmiştir.(16)

 

Seçim Sonuçları

CSA kamuoyu yoklama merkezinin anketine göre, 22 Nisan’da düzenlenen ilk turda Hollande’ın  %28, Sarkozy’nin % 25 oranında; 6 Mayıs’ta düzenlenecek ikinci turda ise Hollande’ın % 57, Sarkozy’nin ise % 43 oranında oy almasına kesin gözüyle bakılmıştı. (17) Diğer adaylardan aşırı sağcı lider Marine Le Pen’in % 14-17, Sol Cephe Partisi’nin adayı Jean-Luc Melenchon’un %12-14,5 oy alacağı öngörülmüştür.(18) Seçim öncesinde yapılan anketlerin hemen hepsinden, ilk turda Sarkozy ve Hollande’ın birinci turda başa baş yarışacağı, ikinci turda farkın giderek açılacağı sonucu çıkmıştır. Hollande’ın, IFOP’un günlük anketine göre yüzde 55, Ifop-Fudical’in Paris Match için yaptığı ankete göre yüzde 55,5, IPSOS’un anketine göre ise yüzde 56 ile yarışı ikinci turda kazancağı tahmin edilmektedir. Harris Interactive tarafından yapılan diğer bir anket ise Sarkozy’nin ikinci turda yüzde 53’e karşı yüzde 47 oy alarak kaybedeceğine işaret etmektedir. (19)

 

22 Nisan 2012 tarihinde gerçekleştirilen 2012 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turundan galibiyetle çıkan aday Sosyalist Parti’nin (PS) lideri François Hollande olmuştur. Hollande, seçimlerin ilk turunda oyların %28,6’sını alarak seçim öncesi yapılan anketlerden çıkan sonuçları doğrulamıştır. Rakibini 1,5 puan farkla geriden takip eden aday ise Halk Hareketi Birliği Partisi’nin lideri Nicolas Sarkozy olmuştur. Anketleri doğrulayan bir başka aday da Ulusal Cephe Partisi’nin lideri Marine Le Pen’dir. Oyların %17,9’unu alan ve seçimlerdeki sıralamada üçüncü sırada yer alan Le Pen’i takip eden Sol Cephe Partisi’nin (FG) lideri Jean-Luc Mélenchon ise seçimlerden %12’lik oyla dördüncü aday olarak çıkmıştır.

 

İkinci Tur İçin Muhtemel Senaryolar

Seçim kampanyalarının odağında ekonominin yer aldığı göz önüne alınırsa, seçimlerin ilk turunun neticesine şaşırmamak gerekir. Zira son beş yıl içerisinde bozulan ekonomi ve işsizliğin hat safhaya varması, emekli maaşları ve yüksek vergiler seçmenin en hassas olduğu noktaları oluşturmuştur. Bu şartlar altında sosyalist bir adayın iktidara gelmesi kaçınılmaz gibi görünmektedir. Ancak diğer taraftan aşırı sağın da önemli bir oy oranı yakalaması dikkate değerdir. Marine Le Pen’in oylarını artırarak seçimlerin ilk turunda üçüncülüğü elde etmesi Fransız siyaseti açısından önemli bir gelişmedir.

 

Marine Le Pen ikinci turda iki adayın da kazanmasını istemediğinden seçmeninden boş oy kullanmasını talep etmiştir. Buna karşılık Nicolas Sarkozy ikinci turda kazanabilmek için Le Pen’in ve Merkez sağda yer alan Demokratik Parti’nin (MoDEM) lideri François Bayrou’nun seçmeninden destek almaya çalışmaktadır. İkinci turda sağ çizgideki seçmenler Sarkozy’ye oy verirse, mevcut Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin ipi tek başına göğüslemesi mümkün olabilir. Hollande da benzer bir tutum içinde hareket etmekte, komünist ve solcu seçmenden ikinci turda oy talep etmektedir. Sol Cephe Partisi’nin lideri Jean-Luc Mélenchon, seçmeninden ikinci turda Hollande için oy kullanmalarını istemiştir. Oy oranı %2'de kalan Yeşiller Partisi'nin lideri de seçmenini Hollande'ı desteklemeye çağırmıştır.

 

Sarkozy, 6 Mayıs 2012’de gerçekleştirilecek olan ikinci turda başarısız olursa partisi Halk Hareketi Birliği’nin bölünme ihtimali vardır. Bu senaryo gerçekleşecek olursa Jacques Chirac’ın kurucusu olduğu Halk Hareketi Birliği Partisi (UMP) Fransız siyasi tarihindeki yerini alacaktır. Hollande, kazanırsa François Mitterand’dan sonra Fransa’nın ikinci sosyalist cumhurbaşkanı olacaktır. Nicolas Sarkozy beş yıllık iktidarı boyunca vaatlerini büyük ölçüde yerine getirememiş olsa da Fransa’yı AB’nin siyasî lokomotifi statüsünde uluslararası platforma taşımayı başarmıştır. Hollande’ın cumhurbaşkanı olması durumunda Fransa’nın aynı statüyü muhafaza etmesini sağlayabileceği merak konusudur.

 

Dipnotlar:

(1) Fransa’da Seçim Usulü, http://www.ambafrance-tr.org/spip.php?article962

(Erişim tarihi: 9 Mart 2011).

(2) Emine Akçadağ,  Türkiye-Fransa İlişkileri Açısından 2012 Başkanlık Seçimi,

http://www.bilgesam.org/tr/index.php?option=com_content&view=article&id=1023:tuerkiye-fransa-likileri-acsndan-2012-bakanlk-secimi&catid=70:ab-analizler&Itemid=134

(Erişim tarihi: 19 Nisan 2011).

(3) Sarkozy’ye Kamuoyundan Kötü Haber; http://www.stargazete.com/dunya/sarkozy-ye-komuoyundan-kotu-haber-haber-242534.htm

(Erişim tarihi: 05 Şubat 2010).

(4) Sarkozy’ye Kamuoyundan Kötü Haber.

(5) Sarkozy’ye Kamuoyundan Kötü Haber.

(6) Montchamp: Une Candidature de Villepin ne serait “pas raisonnable”,

http://www.rmc.fr/editorial/142111/montchamp-une-candidature-de-villepin-ne-serait-pas-raisonnable/

(Erişim tarihi: 09 Ocak 2011).

(7) Présidentielle: Dix Candidats Sur La Ligne De Départ, http://www.slate.fr/story/51563/presidentielle-candidats

(Erişim tarihi: 19 Mart 2012).

(8) Arzu Çakır, Fransa’da Nefesler Tutuldu,

http://www.voanews.com/turkish/news/Fransada-Nefesler-Tutuldu-148410105.html

(Erişim tarihi: 21 Nisan 2012).

(9) Olivier Royant, Elisabeth Chavelet, Mariana Grépinet ve Ludovic Vigogne, “Je Ne Serais Pas Le Président de la Virevolte”, Paris-Match Dergisi, 05-11 Nisan 2012, Sayı: 3281, s. 51, http://www.parismatch.com/Actu-Match/Politique/Actu/Francois-Hollande-Je-ne-serai-pas-le-president-de-la-virevolte-387252/

(Erişim tarihi: 05 Nisan 2012).

(10) Fransa’daki Seçimlerde 10 Aday Yarışacak,

http://tr.euronews.com/2012/03/16/fransa-daki-secimlerde-10-aday-yarisacak

(Erişim tarihi: 17 Mart 2012).

(11) Çakır, Fransa’da Nefesler Tutuldu.

(12) Çakır, Fransa’da Nefesler Tutuldu.

(13) Candidature Nicolas Sarkozy TF1 15 Février 2012 Partie 1/2, http://www.youtube.com/watch?v=WNKSqE0vVKQ

(Erişim tarihi: 15 Şubat 2012).

(14) Çakır, Fransa’da Nefesler Tutuldu.

(15) Présidentielle: Dix Candidats Sur La Ligne De Départ, http://www.slate.fr/story/51563/presidentielle-candidats

(Erişim tarihi: 19 Mart 2012).

(16) Çakır, Fransa’da Nefesler Tutuldu.

(17) Hollande, Sarkozy ile Arayı Açıyor,

http://tr.euronews.com/2012/04/20/hollande-sarkozy-ile-arayi-aciyor

(Erişim tarihi: 21 Nisan 2012).

(18) Fransızlar Sandık Başında,

http://www.dw.de/dw/article/0,,15902269,00.html?maca=tur-rss-tur-all-1495-rdf

(Erişim tarihi: 22 Nisan 2012).

(19) Arzu Çakır, Sarkozy Zor Durumda,

http://www.voanews.com/turkish/news/Sarkozy-Zor-Durumda-147794085.html

(Erişim tarihi: 17 Nisan 2012).

Back to Top