Güzelim Pakistan...

A- A A+

Birgün zamanın Pakistan Başbakanı Rahmetli Benazir Butto, 1990 yılı başlarında T.C. Başbakanı’nı ziyarete geliyor ve Pakistan ile Hindistan arasındaki Keşmir Bölgesi sorunu nedeniyle, çıkmaya ramak kalmış bir harp öncesi ülkesi için destek ve yardım istiyor. Harbin yararlı bir çözüm olmadığı, tarafların itidal ile sorunlarını çözmeleri ve bu konuda barışın sürdürülmesi için gerekenlerin yapılması hususu kendisine ısrarla zamanın Başbakanı tarafından hatırlatılıyor... Ben görevim nedeniyle söz konusu ziyarette bulundum. Zaman ne kadar hızlı geçiyor. 15 veya 17 yıl geçivermiş...

Benazir Butto zarif, genç ve güzel bir bayandı. Ben bu bayanın Başbakanlığını sempati ve takdirle karşılamıştım. O günlerde tarafların tansiyonu bir şekilde düştü veya düşürüldü, tarafların birbirini ufak tefek tacizinden sonra bir müddet Keşmir olayından ses seda çıkmadı. Yahya Han zamanındaki gibi büyük bir harp olup Pakistan parçalanmadı.

Aradan birkaç yıl geçti. Navaz Şerifin Başbakan olduğu bir dönemde Keşmir konusu yine alevlendi ve tarafların yine tansiyonu yükselerek neredeyse harbin eşiğine geldiler. O günlerde resmi bir görevle Pakistana gidecektik. Siyaseten tarafların önemli meselelerle uğraştıklarını ve neredeyse harp çıkacağını dile getirerek görevin ertelenmesinin uygun olacağını düşündük ve gidişimizi erteleyelim istedik. Davetin planlandığı ve programın hazılanmış olduğu gerekçesiyle bizim Pakistanda beklendiğimiz bildirildi. Sonunda verilmiş kararı değiştirmedik ve Pakistan’a gittik. Zamanın Başbakanını, Cumhurbaşkanını ziyaret ettik. Bizim ziyaretimize olması gerektiğinden daha çok ilgi gösterildi ve Türkiye’nin büyüklüğünü ve Pakistana verilen desteği ön plana çıkartan bir medya değerlendirmesiyle karşılaştık. Ziyaretimiz yine bir Keşmir olayının gölgesine ve bunalımın içine rastladı.

Her bunalım ülkelerin ekonomisinden ve istikrarından birşeyler götürüyor. Bizim gibi ayağının üzerinde durmaya çalışan ülkelerin elinden tutulup yardım edileceğine, bu ülkeler rakip bir güç olabilirler endişesiyle sanki çamura saplandırılıyor ve patinaj yapmaya zorlanıyor. Bu ülkelerin enerjisi, parası, kalkınma hamleleri birilerince hep boşa çıkarılmaya çalışılıyor. Stratejisi önceden çizilmiş bir planın uygulaması olarak bu gayretlerinde başarılı da oluyorlar. Bu karmaşayı çıkarmak için birileri çok emek harcamıyor, fakat kritik zamanda öldürücü noktalara yaptıkları hamlelerle Pakistan ve benzer ülkelerin yönetiminde aktif hale geçiyorlar.


Pakistan ve civarında çok uzun vadeli bir sömürü düzeninin başladığı, birilerini kontrol etmek amacıyla ötekilerin hem Afganistan’a, hem Pakistan’a egemen olmaya çalıştığı düşünülebilir. Benazir Butto’ya yazık olmuştur. Devlet Başkanı bile olsa, kimse bölgede bundan böyle yatağında rahat uyuyamaz.


Pakistan’a yazık oluyor... Pakistan halkı fakirdir. Haritada yeşil görülen arazileri çöl olmuş bir ülkedir. Pakistan’lı kardeşlerimizi zor günler bekliyor. Bu Keşmir meselesi hiç bitmedi. Pakistan’ın fakirliği gittikçe arttı. Birilerinin ayak bastığı her yerde bir kazan kaynamaya başlıyor.

Sevgiyi ve refahı bölüşmek kolay, ızdırabı ve fukaralığı bölüşmek zor olur. Rahmetli Benazir Butto’dan önce kardeşi, ondan önce babası aynı şekilde siyasi olayların sonucu öldürüldüler. Biz o yıllarda genç aklımızla inşaallah birsey olmaz diye temenni ederken, o günün Pakistanlı idarecileri insani ve demokratik olmayan bir refleksle Baba Zülfikar Ali Butto’yu astılar.


İnsan olarak anlamak mümkün değil... Pakistan’da bir kazan kaynatılıyor. Kazanın altını birileri ateşliyor. Bir taraftan düşünceler eylem olmuş, karşıt görüşler silahlanmış yakıyor ve yıkıyor, diğer taraftan demokratik güçler korkmuş ve sindirilmiş bir durumda. Ordu alabildiğine siyasetin içinde!

Pervez Müşerref’e Devlet Başkanı olarak biçilen ateşten kostümün bundan böyle giyilmesi ve bu felaketten kurtuluşta bir işe yaraması zor gözüküyor. Acaba Afganistan, Bangladeş, Pakistan ve Hindistan coğrafyası yeniden mi planlanıyor? Bu çalışmanın mimarı kim olabilir?


Jiva, Jiva Pakistan demeyi çok isterdik... “Güzelim Pakistan, Güzelim dostlarımız...Size yazık oluyor” diyebiliyoruz. Benazir Butto’ya Allah’tan rahmet, dostlarımıza baş sağlığı, sabır dileriz...

Back to Top