BİLGESAM Araştırma Koordinatörü ve Stratejist Dergisi editörü Ali Semin'in THM ile Söyleşisi

Ali SEMİN
20 Kasım 2018
A- A A+

İnsani krizin had safhaya ulaştığı Yemen'de Husiler ve Suudi Arabistan tarafından saldırıları durduracaklarına dair açıklamalar geldi. Bu gelişmelerin Yemen'deki iç savaşın geleceğine etkilerini THM Haber'e değerlendiren Ortadoğu Uzmanı Ali Semin, Kaşıkçı cinayetinin oluşturduğu etkiye dikkat çekti.

İç savaş nedeniyle ciddi kıtlık ve insani kriz yaşayan Yemen'de Husiler, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyona yönelik saldırılarını durduracaklarını açıkladı. Husilerin "Yüksek Devrim Komitesi" Başkanı Muhammed Ali el-Husi, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile yaptıkları görüşmeler sonrası, insansız hava araçlarıyla ve füzelerle düzenledikleri saldırıları durdurma kararı aldıklarını belirtti. Husiler, koalisyonun barış istemesi halinde daha geniş bir ateşkese de hazır olduklarını açıkladı.

Husilerin adımı, koalisyonun, Yemen'in en işlek limanı olan ve Husilerin kontrolünde bulunan Hudeyda'daki saldırılarını durduracağını açıklamasının ardından geldi. BM, 3 yıldır süren savaşta, taraflar arasında ateşkes müzakerelerinin yıl sonundan önce yeniden başlaması için çabalıyor.

Hudeyde'deki koalisyon saldırılarının başını çeken Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, BM liderliğindeki müzakereleri desteklediklerini açıkladı.

"Kaşıkçı cinayeti Suudi Arabistan'ı baskı altına aldı"

Yemen’deki insani krizin çözümü için umut yeşerten bu adımları Ortadoğu Uzmanı Ali Semin’e sorduk.  THM Haber’e değerlendirmelerde bulunan Semin, Cemal Kaşıkçı cinayetinin Suudi Arabistan üzerinden yarattığı baskının bu gelişmeleri beraberinde getirdiğini vurguladı. Semin şöyle konuştu: “Yemen’deki son gelişmeler Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesiyle biraz bağdaşıyor. Bu cinayetten sonra hem bölgesel hem de uluslararası açıdan Suudi Arabistan üzerinde bir baskı oluştu. Kaşıkçı cinayetinden sonra uluslararası toplum Yemen’de de bir katliam olduğunu idrak etmeye başladı. Bu yüzden Suudi Arabistan artık denge politikası izliyor. Hangi krizi daha iyi yönetebilirim diye düşünüyor. Kaşıkçı cinayetini örtbas etmek için Yemen konusunda bazı tavizler vermesi gerekiyor. Bunlardan bazıları ateşkes ilan edilmesi, belli bölgelerde bombalı saldırıların durdurması, BM’nin yardımlarına izin verilmesi gibi konular.”

"Suudi Arabistan, İsrail’in Gazze’ye yaptığını yapıyor"

Artık Suudi Arabistan’ı Yemen konusunda ABD dahil herkesin eleştirdiğini belirten Semin “Çünkü 8 milyondan fazla insan açlıkla boğuşuyor. 22 milyona yakın insan da fakirlik sınırının altında yaşıyor. Suudi Arabistan Yemen’e çok acımasız bir şekilde saldırıyor. İsrail’in Gazze’ye yaptığının bir benzerini yapıyor. Husiler adı altında düğün yapılan yerleri, hastaneleri bombaladılar. Bunlar da çok ciddi sivil kayıplar yaşandı. Şu ana kadar bu sayı 10 bini geçmiş durumda. Bu yüzden BM uzun süredir bir ateşkes talep ediyor. Bu zaman içinde BM gözetiminde bir barış gücüne dönüşebilir. Nasıl Lübnan’da iç savaşı bu yöntemle önledilerse Yemen’de de aynısı yapılabilir” dedi.

"Ateşkesle sorunu sadece uyuşturuyorsunuz"

Semin, ateşkesin uzun vadeli bir çözüm olmadığını vurgulayarak “Vekâlet savaşlarında birisi muhakkak ateşkesi deliyor. Ateşkesle sorunu sadece uyuşturuyorsunuz. Burada başka çözüm arayışları olması lazım. Bunlardan biri Birlik hükümetinin kurulması. Burada herkesin, Zeydilerin de, Husilerin de, meşru gördüğümüz hükümetin de temsil edilmesi gerekiyor.  Ortak bir yönetim şekli oluşması gerekiyor. Bunun için de bütün tarafların, devlet dışı aktörlerin, milis güçlerinin silah bırakması gerekiyor. İkinci olarak, İran ve Suudi Arabistan’ın yaptığı bütün yardım kanallarının BM tarafından kesilmesi lazım.

"BM gözetiminde bir barış gücü kurulmalı"

Yemen’in geleceği konuşulmadan alınan hiçbir kararın faydalı olmayacağını görüyoruz. Bundan sonraki süreçte Yemen’in yönetim şekli, geçiş süreci gibi konuların konuşulması lazım. Bunun için de öncelikle BM gözetiminde bir barış gücü kurulması gerekiyor. Yemen’de barışa destek veren tarafların hepsi de bu barış gücünde yer almalı. Kaşıkçı cinayetinin de Yemen’deki savaşın geleceğini etkileyeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Back to Top