Türkiye-ABD İlişkilerinde Zor Dönemeçler: Quo Vadis?

Mustafa KİBAROĞLU
18 Aralık 2018
A- A A+

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ilişkilerin ne yönde gelişmekte olduğuna dair sağlıklı bir tanımının yapılması her geçen gün giderek zorlaşmakta ve daha karmaşık bir hal almaktadır.

Yetmiş yıllık “güçlü müttefik” (staunch ally) ilişkisi içinde olan iki ülke açısından yaşanan bu olağanüstü durum, bir noktaya kadar, konjonktürel gelişmelerin sonucu olmakla beraber, daha ziyade, Trump yönetiminin, büyük oranda Obama yönetiminden devraldığı, ABD’nin Suriye politikası kapsamında, Türkiye’nin dış ve güvenlik politikalarıyla net bir şekilde çatışan adımlar atmaya devam etmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu görüşümüzü destekler mahiyetteki ifadeleri, Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından hazırlanan, “ABD’nin Türkiye Cumhuriyeti ile İlişkilerinin Durumu” (Status of the U.S. Relationship with the Republic of Turkey) başlıklı belgesinin “tasnif dışı” olarak, 26 Kasım 2018 tarihinde yayınlanan iki sayfalık “Yönetici Özeti” kısmında görmek mümkündür.

Söz konusu belgenin ilk paragrafında Türkiye’nin eşsiz jeopolitik konumu, NATO açısından hayati öneme haiz bir müttefik olduğu, İttifak’ın menfaatlerini korumak için gerektiğinde askerini gücünü kullanmakta istekli olduğu ve uluslararası terör şebekeleriyle ve DAEŞ ile mücadelede en ön saflarda yer aldığı gibi özelliklerinden övgü ile bahsedilmekte.

 

Bu yazı STRATEJİST dergisinin Aralık 2018 sayısında yayınlanmıştır.

Back to Top