2019 Yılında Türk Dış Politikasının Manevra Alanı Genişleyebilir

Mustafa KİBAROĞLU
25 Ocak 2019
A- A A+

Uluslararası alanda son dönemde meydana gelişmelere bakıldığında, 2019 yılında Türkiye’nin dış politika gündemini oluşturacak temel konu başlıklarının, geride bırakılan 2018 yılından çok da farklı olmayacağını öngörmek mümkün.

Suriye’de devam eden iç savaşın çok yönlü yansımaları, Rusya’dan S-400’lerin alınması kararının Avrupa ve Atlantik ötesindeki yankıları, ABD’nin silah satışında uygulamaya koymasından söz edilen kısıtlamalar, AB ile ilişkilerin inişli çıkışlı yapısı, Türk dış politikası gündemindeki öncelikli yerlerini korumaya devam edecek gibi görünüyor.

Ancak, 2019 yılında, güvenlik ve dış politika konularında Türkiye’nin manevra alanının, geçen yıllara nazaran, daha genişleyebileceğine ve manevra kabiliyetinin de artabileceğine yönelik bazı ipuçları bulunuyor.

Bu yazımızda, Türkiye’nin ABD, Rusya, AB ve İran ile olan ilişkilerinde hassas bir denge yakalaması yoluyla, dış politika ve güvenlik konularında kendini daha avantajlı bir konuma getirmesine katkı yapabilecek siyasi, iktisadi ve askeri unsurları ele alacağız.

 

Bu yazı STRATEJİST dergisinin Ocak 2019 sayısında yayınlanmıştır.

Back to Top