Türkiye’deki Amerikan Nükleer Silahları: Gitmeli Mi? Kalmalı Mı?

Mustafa KİBAROĞLU
18 Ekim 2019
A- A A+

Altmış yıla yaklaşan bir süredir Türkiye'de konuşlandırılan Amerikan taktik nükleer silahları, resmi ortamlarda pek dile getirilmese de, son yıllarda uluslararası ilişkiler alanında önemli gündem maddelerinden biri olmaya başlamıştır.

 

Nükleer silahların bu topraklar üzerinde konuşlandırılmalarına açıkça karşı çıkanlardan, bölgede ve özellikle Ortadoğu’daki tehditlere karşı caydırıcı etkisinden memnun olanlara kadar, Türkiye’de değişik bakış açıları mevcuttur.

 

Türk yetkililer, Türkiye'de konuşlandırılan nükleer silahların konumu veya ülkenin güvenliğinde oynadıkları rolü hakkında resmi açıklama ya da yorum yapmamak hususunda çok dikkatli davranmaktadırlar.

 

Yetkililer, nükleer silahların NATO'nun askeri stratejisinde gerekli bir rol oynadığını açıkça savunsalar da, NATO ülkelerinde ya da Türkiye’de Amerikan nükleer silahlarının konuşlandırılması hakkında soru sorulduğunda, resmi söylem, “ne onaylamak, ne de inkar etmek” şeklinde tezahür etmektedir.

 

Resmi görevlilerin genel olarak sessizliğine karşın, bu konularda araştırmaları olan önde gelen uzmanlar Türkiye'de konuşlandırılan nükleer silahların şu andaki ve gelecekteki durumlarını tartışmaktadır.

 

Bu kapsamda, Türkiye'de, İncirlik üssünde bombardıman uçaklarından atılabilen tipte toplam 90 adet nükleer bomba olduğu, resmi olmayan ancak güvenilir kaynaklarda rapor edilmektedir.

 

Bu yazı STRATEJİST dergisinin Haziran - Temmuz 2018 sayısında yayımlanmıştır.

Back to Top