OĞUZ ÇELİKKOL

(E. Büyükelçi)Dr. Oğuz Çelikkol, ilköğrenimine Ağrı’da başladı, İstanbul’da tamamladı.  İstanbul Vefa Lisesi’ni bitirdikten sonra, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. ABD’de Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde ( USC ) master, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doktora yaptı.


 


37 Yıl Dışişleri Bakanlığında çalıştı. Türkiye’nin New York  Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’nde, Beyrut ve Washington Büyükelçiliklerinde görev gördü. 1993-1997 Yıllarında Los Angeles Başkonsolosu oldu.


 


Ankara’da Ordadoğu Genel Müdür Yardımcılığı, Orta Doğu Genel Müdürlüğü ve Irak Özel Temsilciliği görevlerinde bulundu.  2000-20004 Yıllarında Şam’da,2008-2009 yıllarında Atina’da, 2009-2010 yıllarında Tel Aviv’de  ve 2010-2013 yıllarında Bangkok’da Türkiye’yi Büyükelçi olarak temsil etti.


 


Halen İstanbul Kültür Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. “ One Minute’ten Mavi Marmara’ya, Türkiye-İsrail Çatışması, İçimizdeki Komşu Suriye, Dünden Bugüne Türk-Yunan İlişkileri'ne Bir Bakış “ adlı  kitapları ve çeşitli dergilerde yayınlanan makaleleri bulunmaktadır.