ALİ SEMİN

Tel: +90 212 217 65 91
Fax: +90 212 217 65 93
Twitter

   Çalışma Alanları
   -Irak ve Suriye               -Güvenlik ve Terörizm
   -Ortadoğu Siyaseti       -Körfez Ülkeleri

Irak doğumlu olan Ali Semin, lisans ve yüksek lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı.


Semin, 1998-2001 yılları arasında Irak’ta farklı medya kuruluşlarında görev aldıktan sonra lisans eğitimi sürecinde Politik Stratejik Araştırmalar Merkezinin (POLSAR) Ortadoğu Çalışma Masasında çalıştı. 2009-2010 yılları arasında Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün Ortadoğu-Afrika Masasında analist olarak görev yaptı. Ardından çeşitli kuruluşların dış ticaret birimlerinde faaliyetlerini sürdüren Ali Semin, Mart 2011’de BİLGESAM Ortadoğu Araştırmaları Uzmanı olarak başlamış olduğu görevine, 1 Eylül 2015 tarihinden  beri Araştırma Koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.


Ali Semin’in temel çalışma alanları Ortadoğu siyaseti, Türkiye’nin Ortadoğu politikası, Ortadoğu’da etnik ve mezhepsel çatışmalar, Ortadoğu enerji politikaları, Silahlı Örgütler ve Terörizm, Türkiye-Irak ilişkileri, Irak’ın iç ve dış politikası, Kuzey Irak’ın siyasi yapısı, Türkmenler, Iraklı Kürtlerin bölgesel ve küresel güçlerle ilişkileri, Körfez ülkeleri, İran, Suriye ve Mısır’dır.  


Ali Semin’in ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda dergi, gazete ve internet sitesinde Ortadoğu üzerine analiz ve makaleleri bulunmaktadır. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde Ortadoğu ve Türkiye ile ilgili çok sayıda ulusal ve uluslararası konferans ve panele konuşmacı olarak katılmıştır. Bunun yanısıra Ortadoğu ile ilgili farklı ulusal ve uluslararası televizyon kanallarında programlara katılmış, çeşitli gazeteler, dergiler ve haber sitelerinde de mülakatları yayınlanmıştır.


Semin halen Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler bölümünde doktora tez çalışmalarına devam etmektedir.


Anadili Türkmence olan Ali Semin Türkçe, Arapça, Osmanlı Türkçesi, Kürtçe ve orta seviyede İngilizce bilmektedir.


YAZARIN DİĞER YAZILARI