DR. ELNUR İSMAYIL

Tel: +90 212 217 65 91
Fax: +90 212 217 65 93

  Çalışma Alanları
   -Rusya, Kafkasya, Orta Asya   - Dış politika
   -Güvenlik                                   - Enerji

2001 yılında Azerbaycan’da Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Hukuk bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisansını 2005 yılında Uluslararası Hukuk Bölümü’nde “Avrupa Birliği’nin İnsan Hakları Politikası” üzerine yazdı.

    

2007-2009 yıllarında Alman Akademik Mübadele Servisi (DAAD) bursu kazanarak, Otto von Guericke Üniversitesi’nde (Magdeburg/Almanya) Savaş ve Barış Araştırmaları bölümünde ikinci yüksek lisans eğitimini alan Elnur İsmayıl, yüksek lisans tezini “Rusya Dış Politikasında Post-Sovyet Ülkelerine Uygulanan Neo-Emperyalist politika” konusunda yazdı.


Doktorasını “Post-Sovyet Güney Kafkasya ve Orta Asya’da ABD ve Rusya’nın çatışan Neo-Emperyalist Dış Politikaları” konusu üzerine Westfalya Wilhelm Üniversitesi’nde (Münster, Almanya) tamamladı. Aynı zamanda, Üniversitenin Siyasi Bilimler Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmalarına devam etti.


Değişik dönemlerde Azerbaycan’da devlet ve özel kurumlarda görevde bulunmuş; Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nun Dış İlişkiler Komitesi’ne bağlı İnsan Hakları Alt Komitesi’nde Güney Kafkasya, Orta Asya ve Rusya’da insan hakları uzmanı olarak çalışmıştır.


Rusya ve ABD’nin post-Sovyet ülkelerine yönelik dış politikaları; Güney Kafkasya ve Orta Asya’da etnik çatışmalar; neo-emperyalizm; etnik milliyetçilik teorileri; Türkiye ve İran dış politikaları; AB’nin post-Sovyet ülkelerinde insan hakları ve demokrasi politikası alanlarında uzmanlaşmıştır.


Doktora sonrası çalışmalarına Koç Üniversitesi’nde ve New Europe College’de (Bükreş/Romanya) devam etmiştir. Yerli ve yabancı dergilerde çeşitli kitap bölümleri, makaleleri ve raporları yayınlanmıştır. Uluslararası konferanslarda çok sayıda sunumları bulunmaktadır.


BİLGESAM’da Güvenlik ve Dış Politika alanlarında çalışmalarını sürdüren İsmayıl, Rusya ve eski Sovyet coğrafyası ülkelerinin dış politikası üzerine uzmanlaşmıştır.


İyi derecede Rusça, Türkçe, İngilizce ve Almanca bilmektedir.


YAZARIN DİĞER YAZILARI